Klimatske promjene

Klimatske promjene i chili

U današnje vrijeme ne postoji niti jedan proizvođač povrća koji se ne susreće sa problemima uzgoja. Od sjetve, svakodnevne brige oko biljaka pa sve do branja kvalitetnih plodova koje željno očekujemo. Na kraju cijele priče plodovi su naš trud koji ubiremo ili ne nakon višemjesečne brige. Cijenimo svaku biljku, svaki plod koji stavimo na stol ma kako god to nekom bilo bez veze.

Zadnjih godina pogađaju nas razne klimatske promjene. Gotovo ne postoji dan kada ne zavirimo na satelitsku snimku i pratimo što nam se sprema. Odlazimo na kratke godišnje odmore, a onda sa plaže gledamo naše plastenike i vrtove koje pogađaju tuče, teške vrućine, jaki olujni udari vjetra i razmišljamo što nas čeka kad se vratimo kući. E, pa sad može svatko reći loše si izabrao. Možda ima pravo, ali mi volimo to što radimo.

Kako se ponaša biljka kod toplotnih udara i što činiti ?

Biljka se bori protiv toplotnih udara na način da odbacuje cvjetove, plodove i listove. Na taj način čuva energiju za njoj bitne vitalne organe, a to su korijen i stabljika. Ukoliko joj ne pomognete na vrijeme ona će uginuti. Čim padnu temperature ona će krenuti sa cvatnjom i stvaranjem plodova. Ukoliko ste ju posadili na balkonu i u nju udara cijeli dan sunce ta biljka zasigurno trpi i moguće je da će nastradati. Napravite joj sjenu sa mrežom za zasjenu. Bit će vam zahvalna i lakše će preživjeti na tom suncu. Isto pravilo vrijedi i za sadnju na otvorenom, u vrtu i slično. Zasjena je danas jedna od vrlo bitnih investicija i potrebna je svakom tko sadi vrt. Bez nje biljka dobiva opekotine i velika je šansa da će uginuti. Ne smijemo zaboraviti i mrežu protiv tuče na plastenicima i na otvorenom. Nama je u nekoliko navrata spasila biljke.

Možemo li ublažiti biljkama ekstremne uvijete?

Uvijek se kaže bolje spriječiti nego liječiti pa tako se slažemo sa onom da je start jako bitan. Koristite supstrate bogate perlitom. Zadržava vlagu, rahli zemlju i na taj način pomaže biljci. Sadite dublje u zemlju kako bi se što bolje ukorijenila u tlu i na taj način si osigurala vlažnost iz tla. Uvijek vam kažemo manje zalijevajte. Ukoliko niste sigurni provjerite oko biljke dali je vlažno tlo. Kod previše vode dolazi do žućenja listova. Isto tako ovisi i o vrsti tlu pa uzmite i to u obzir.

Zalijte ju obilno u ranim jutarnjim satima i ne ledenom vodom. Bolje kišnicom ukoliko ju imate ili odstajalom vodom. Redovito prihranjujte. O tome smo govorili u prijašnjim blogovima.

Na tržištu postoje razni imunostimulatori koji pomažu biljkama da se lakše nose sa ekstremnim uvjetima. Mogu se folijarno tretirati i zaista su učinkoviti. Mogu se kupiti u svim boljim poljoprivrednim trgovinama.

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)